Bağırsak Kanserine Kalkan 10 Besin

bagirsak-kanserine-kalkan-

Günümüzde kanser türlerinin tedavilerinde büyük gelişmeler kaydedilirken hastalığın kendisine yakalanmak yerine hastalıktan korunmanın yollarını bulmak adına tedavisi zor kanser türlerinden biri olan bağırsak kanserine kalkan 10 besinden bahsedelim istedik.

Bağırsak Kanseri Nedir? 

 Kanser vücut hücrelerimizin denetimsiz biçimde çoğalıp azalması ve bununla birlikte çeşitli bölgelere nüfuz etmesi demektir. Sağlıksız beslenme, genetiği bozulmuş yiyecekler, sigara, alkol, fastfood ve stres derken bağırsaklarımızdaki iyi bakterilerin yerini kötü bakteriler gün geçtikçe daha hızla almakta. Bu sebeple sağlıklı bağırsak floramız hasara uğrayarak hastalıklara davetiye çıkarıp tedavisi zaman alan sonuçlar doğuruyor.

bagirsak-kanserine-kalkan
bagirsak-kanserine-kalkan

Bağırsak Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak kanserinin belirtileri olaraksa dışkılama alışkanlıklarında anormallik, ishal ya da kabızlık, dışkılama çapının incelmesi ya da gaz sancıları gibi normalin çok tersinde seyreden belirtiler gösterilebilir.

İşte size tedavisi hayli zor bağırsak (kolon) kanserine yakalanmadan, soframızdan eksik etmememiz gereken on etkili besinden

1.Meyveler:  Meyvelerin antioksidan gücü zararlı bakterilerle savaşma gücü nedeniyle konunun uzmanları meyveyi bol bol tüketmeye dikkat çekiyor.  Özellikle erik, greyfurt, kivi, portakal, kiraz, vişne, çilek ve üzüm yüksek antioksidan gücüne sahip olan besinlerdendir.

2.Koyu Yeşil Sebzeler:  Brüksel lahanası, lahana, brokoli, kereviz ve ıspanak gibi koyu yeşil sebzeler bol miktarda e vitamini içerirler. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye yardımcı olan e vitamini yüksek olan bu sebzeler kolon kanseri başta olmak üzere tüm kanser türlerine karşı etkili birer savunma silahıdır.

  1. Tahıllar Ve Baklagiller: Bulgur, yulaf, nohut, barbunya ve tam buğday ekmeği gibi lif içeriği yüksek besinler bağırsak hareketliliğini canlandırdığı için sindirilmiş besinlerin geçişini hızlandırır. Toksin öğelerin bağırsakta kalmaması nedeniyle bağırsak kanserini önleyen ciddi savunma mekanizmalarından biridir.
  2. Kefir: Probiyotik besinler bağırsak dostu besinlerdendir. Kefir içerdiği probiyotikler sayesinde bağırsak sağlığının korunmasında etkilidir.
  3. Badem: Son yıllarda yapılan araştırmalara göre badem içerdiği lifler sayesinde bağırsak mikrobiyotası üzerinde olumlu etkileri vardır. Sağlıklı mikrobiyota sağlıklı bağırsak anlamına gelir.

6.Somon: Sağlıklı bağırsak florasının oluşması için bağırsağa dost bakterilerin oluşması gerekmektedir. Omega 3 ün en zengin kaynaklarından biri olan somon sağlıklı bağırsak bakterisi oluşumunda oldukça yararlı bir besindir.

  1. Hindistan Cevizi Yağı: Anti- viral ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle bağırsak kanserine oldukça fayda sağlandığı gözlenen Hindistan cevizi yağı içeriğinde bulunan yağ asitleri sayesinde sindirimi kolaylaştıran besinlerden biridir.
  2. Yeşil Çay: Kanser oluşumuna karşı olan polifenol maddesi içeren yeşil çay bağırsak kanseri de dahil bir çok kanser oluşumuna engel olan etkili bir koruyucudur.
  3. Sarımsak: ABD’de kanser araştırmalarında bir numarada yer alan sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirici ve kanser oluşumunu önleyicidir.
  4. Mantar: Uzun yıllardır doğu ülkelerinde kanser tedavilerinde kullanılıyordu. Bilimsel olarakta kanseri önleyici olduğu saptanan mantarların bağırsak kanserine kalkan 10 besin arasında yerini aldı.

 

 

 

 

 

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir