Ped Alerjisi Her 10 Kadından 8’inde Görülüyor!

Ped Alerjisi Her 10 Kadından 8’inde Görülüyor!

Ped Alerjisi Her 10 Kadından 8’inde Görülüyor!

Adet döneminde kullanılan pedler nedeniyle her yıl milyonlarca kadında Alerjik İritasyon yani ped alerjisi görülüyor. Kadınların sıkça tercih ettiği ped markalarının pedlerine bile meydana gelen bu durum nedeniyle 10 kadından 8’i bu alerjiden kaynaklı sorunlar yaşıyor.

Jinekologlar tarafından yapılan açıklamalara göre vajinal bölgede meydana gelen akıntı, kaşıntı ve ağrılar nedeniyle doktora başvuran kadınların büyük bir çoğunluğunun adet döneminde bu sıkıntıları yaşadığını ortaya çıkarıyor.

Hijyenik Ürünler Seçilmeli!

Regl dönemlerinde yaşanan ped alerjisi için jinekologların tavsiyesi ise hijyenik ürünler kullanmak ve bu dönemde vajinal temizliğe her zamankinden daha fazla dikkat etmek gerekiyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olan Prof. Dr. Timur Gürgan tarafından yapılan açıklamaya göre gün geçtikçe ped alerjisi yaşayan kadın sayısı artıyor. Vajinal ve vulvar dokunun kadın vücudundaki en duyarlı en hassas bölge olduğunu bu nedenle de pedlerdeki en ufak hijyen eksikliği durumunda bu bölgenin etkileneceğini söyleyen Gürgan aynı zamanda kadınlarda görülen bu durumun hem kadınlar tarafından hem de doktorlar tarafından pek bilinmediğini bu nedenle de dikkat edilmediğini vurguluyor.

Pedlerde Sentetik Maddeler Var!

Pedlerin içerisinde sentetik maddelerin bulunduğunu da sözlerine ekleyen Gürgan, vajinal bölgenin tahriş edici her duruma karşı savunmasız bir yapıda olduğunu ve bu yapının içerisinden pek çok kan damarı ile birlikte lenfatik transfer sisteminin de bulunduğunu açıkladı.

Ped Alerjisi Her 10 Kadından 8’inde Görülüyor!
Ped Alerjisi Her 10 Kadından 8’inde Görülüyor!

Kadınların günlük hayatta kullandıkları pedlerin içerisine ucuz olmasından dolayı pek çok zararlı maddenin de katıldığını söyleyen profesör kadınlarda vajinal iltihaplanma, döllenme sorunları, bağışıklık sisteminde düşme, endometriozis ve kanser gibi hastalıkların altında da bu pedlerin yattığını söyledi. Kloarla beyazlatılmış olan pedlerin pek çok alerjik reaksiyona neden olduğunu da sözlerine ekleyen Gürgan bayanları bu konuda uyardı.

Ped Alerjisinin Belirtileri Açıklandı!

Ped alerjisi belirtileri arasında en sık görüleni %89 oranındaki akıntı oldu. Kadınlar adet döneminde akıntıya ek olarak %79 oranında kaşıntı ve %55 oranında da ağrı yaşıyorlar. Uzmanlar bu tür rahatsızlıkların görülmesi halinde kadınlarda ped alerjisinden şüphelenmeleri gerektiğini ve pedlerini değiştirmeleri gerektiğini söylüyor.

Cinsel hayatta yaşanan sorunlar, pskolojik bunalımlar ve daha pek çok sıkıntıyı da beraberinde getiren ped alerjisi için hijyenik olan ve ucuz olduğu için değil kaliteli olmasından dolayı ped kullanmak gerektiği yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Naylon Pedlerden Uzak Durun!

İçeriğinde yüksek oranda naylon bulunan ve parfümlü diyerek satılan pedlerden kadınların uzak durması gerektiğini de söyleyen Gürgan, aynı zamanda adet döneminde pamuktan üretilmiş olan pedlerin kullanılmasını da tavsiye etti.

Anneler Dikkat Etmeli!

Yeni yeni adet görmeye başlayan genç kızlarda anneler tarafından pedler konusunda bilgilendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Gürgan, genç kızların ped alerjisi olduklarını bilmediklerinden dolayı kaşıntı, ağrı ve yanma gibi sorunlar yaşayabileceklerini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir