Sesli Chat Tarihçesi

kameralı Sesli Chat, Sesli Sohbet, SesliChat Mobil,Mobil Seslichat,Kameralı Chat, Mobil Seslichat,Seslisohbet Odaları,Kameralı Chat,Seslichat Sosyal Platforum Sitesi.

Teknoloji her geçen gün yeni atılımlarla ön plana çıkan, insan hayatını kolaylaştıran ve de sürekli gelişen bir alandır. Bu nedenle insanların teknolojik gelişmelere ayak uydurmaları da sanıldığı kadar kolay olmayacaktır. Özellikle de internet teknolojisi, günümüzün en büyük kolaylıklarından biri olarak bilinir. Çünkü her türlü bilgi ya da belgeyi internet üzerinde yer alan çeşitli mecralardan temin etmek, sesli chat imkânı ile ekonomik görüşme sağlamak mümkündür. Bu da insanların günlük yaşam içerisinde kısıtlı zaman probleminin üstesinden gelmesine vesile olacaktır. Aynı zamanda keyifli bir zaman dilimi geçirmek, edinilen bilgileri ya da deneyimleri başka insanlar ile sesli sohbet siteleri üzerinden paylaşmak, insanların sosyalleşmesine de olumlu katkılar sağlar. Bu bağlamda internetin insan hayatını için çok önemli bir konumda olduğunu söylemek de kaçınılmaz olacaktır. Peki, son zamanların en çok kullanılan mecralarından biri olan sesli chat nedir ve nasıl yapılır? Sesli sohbet tarihçesi nedir?

Bilindiği gibi teknoloji geçmiş zamanlardan bu yana kendi içerisinde büyük bir gelişim göstermiştir. Yani

seslisohbet,seslichat, Sesli Chat, Sesli Sohbet, SesliChat Mobil
seslisohbet,seslichat, Sesli Chat, Sesli Sohbet, SesliChat Mobil

bilgisayarların üretilerek hayatımıza sahil edilmesiyle birlikte, chat yapma imkânı da doğmuştur. Ancak chat tarihçesinin geçmişine detaylı bir şekilde bakıldığında sesli chat yapmanın, ilk dönemlerde pek de mümkün olmadığını görmek kaçınılmaz olacaktır. Çünkü ilk zamanlarda sesli sohbet henüz keşfedilmemişti. Sadece belirli serverler üzerinden, çeşitli sohbet odalarına bağlanarak, yazılı olarak sohbet etmek imkânlar dâhilindeydi.

Teknolojinin ilerlemesi, bilgisayar teknolojisinin daha sık kullanılır hale gelmesiyle birlikte sesli chat uygulamalarına geçiş sağlanmıştır. Fakat bunun için de bazı donanımlara gereksinim duyulmaya başlanmıştır. Bilindiği gibi geçmiş dönemlerde laptop tarzı bilgisayarlar yoktu. Genellikle kocaman bir kasa ve eklentiler ile çalışan masa üstü bilgisayarlar vardır. Bu nedenle de internetten alınan teknolojik verim de ne yazık ki günümüzdeki gibi değildi. Ancak masa üstü bilgisayarlara gerekli donanımı kurduktan sonra,  iletişim ihtiyacını daha ekonomik şekillerde gidermek de mümkündür. Geçmiş dönemlerde sesli sohbet uygulamalarına dâhil olabilmek için, mikrofon donanımına sahip olmak gerekiyordu. Elbette ki bu da bilgisayar maliyetine ek olarak bir ücretin doğması demekti. Bu nedene geçmiş zamanlarda chat yapma imkânının çok da fazla olmadığını söylemek oldukça doğru olacaktır.

Sesli chat yapmak için bilgisayar ve gerekli donanımlarının elde edilmesinden sonra ise, ilgili sitelere erişim sağlamak adına internet bağlantısı gerekliydi.  Bu da iletişim kurmak için ekstra bir masraf olarak karşımıza çıkar. Yani geçmiş dönemlerden günümüze kadar internet üzerinden yapılan iletişim modellerinin çok daha uygun ve de çok daha kolay erişebilir hale geldiği açık bir şekilde görülmektedir. Öyle ki özellikle de laptopların ortaya çıkmasıyla birlikte, konforlu bir internet kullanım imkânı ortaya çıkmıştır. Laptop içerisinde mikrofon ve kamera gibi donanımların bulunması sesli sohbet sürecinin çok daha keyifli ve masrafsız geçmesine olanak sağlar.

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte artık sadece yazılı ya da sözlü iletişim değil, internet üzerinden görüntülü konuşmak da mümkün hale getirilmiştir. Fakat görüşme sürecinin çok daha başarılı geçmesi isteniyorsa sesli chat sitesi seçerken özenli davranılması gerekmektedir. Yani iyi bir sesli sohbet sitesinde birbirinden farklı serverler yer alır. Bu serverların içinde ne oranda bir yoğunluk varsa o kadar çok donma ve kasma problemi yaşanacaktır. Bu da iletişim sürecini sekteye uğratacak oldukça olumsuz bir durum olarak karşımıza çıkar.  Sesli ya da görüntülü sohbet esnasında donma ve kasma gibi problemler yaşamamak içinse olabildiğince yoğunluk derecesi düşük olan serverlerin tercih edilmesi gerekecektir.

Peki, sesli chat yaparken dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar nelerdir? Sohbet uygulamalarında asıl dikkat edilmesi gereken temel konulardan biri de şüphesiz ki güvenliktir. Öyle ki günümüzde insanların bilgilerini kötü amaçlarla kullanmak üzere kurulmuş olan birçok site vardır. Bu sitelere ilk giriş aşamasında genel olarak kişisel bilgiler talep edilir. Oysa sesli sohbet sitelerinde asla kişisel bilgilerin talep edilmemesi gerekmektedir. Mesela bazı sitelerde genellikle her giriş için ayrı bilgiler istenmektedir.  Hiç bir şekilde kişisel bilgi söz konusu değildir. Bu tarz

seslisohbet,seslichat, Sesli Chat, Sesli Sohbet, SesliChat Mobil
seslisohbet,seslichat, Sesli Chat, Sesli Sohbet, SesliChat Mobil

sitelere güvenilmesinde herhangi bir problem olmayacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ya da Kredi Kart ve Banka kartı bilgileri isteyen sitelerden uzak durulmalıdır. Aksi takdirde dolandırıcıların kötü amaçlarını gerçekleştirmelerine engel olmanız da mümkün olmayacaktır.

Sesli chat sitelerine üye olurken ilk aşamada bir nick belirlenmesi istenmektedir. Yani sizi temsil edecek, sizi en iyi anlatacak bir kod adı tercih etmeniz şart olacaktır. İkinci aşamada ise kullanıcı adı girilmesi yeterlidir. Üçüncü ve en son aşamada ise en az 4 haneden oluşan bir şifre girişi yapılmalıdır. Bu aşamaların hepsini tamamladıktan sonra ise hangi sohbet odasına bağlanılmak istenildiğine karar verilmelidir. Öyle ki bir sesli sohbet sitesinde birbirinden farklı amaçlara hizmet eden, birbirinden farklı serverler bulunur. Kişiler sitede bulunma amaçlarına göre bu serverlardan herhangi birine bağlanabilmektedir.

Günümüzde sesli chat sitelerinin büyük bir kısmında, birbirinden farklı aktivitelere katılım sağlamak mümkün hale getirilmiştir. Yani bazı insanlar bu tarz mecralarda oyun oynamak, oyun arkadaşı bulmak ya da müzik dinlemek için bulunabilirken, bazıları da yakınları ile görüşme yapmak, yakınlarıyla birlikte sesli ve görüntülü olarak sohbet etme imkânı bulmak adına buralarda yer almaktadırlar. Sesli sohbet siteleri her daim insan ihtiyaçlarından biri olarak kendisini gösterecektir. Çünkü her insan sosyalleşme ihtiyacı hisseder. Bu ihtiyacı gidermek içinse ya internet üzerinden başkaları ile sohbet içerisine bulunmalıyız ya da yüz yüze iletişim modelini geliştirerek, günlük yaşam içerisinde insan ilişkilerinde daha aktif hale gelmeliyiz.

Sesli chat sitelerini kullanarak, keyifli bir zaman dilimi geçirmek, farklı kültürden insanları tanımak ve de farklı kültür yapıları hakkında bilgi edinmek kaçınılmaz olacaktır. Aynı zamanda sesli sohbet siteleri sayesinde dünyanın bir ucundaki insanla dahi hızlı bir görüşme sağlamak mümkündür. Bu nedenle de insanlar için ne kadar çok iletişim ihtiyacı söz konusu ise, chat sitelerinin insan hayatındaki yeri ve önemi de o kadar fazla olacaktır. Sesli sohbetin yanı sıra geliştirilmiş olan görüntülü sohbet imkânı ile de jest ve mimikleri de devreye sokarak, daha başarılı bir iletişim modeli geliştirmek mümkündür. İletişim artmasına olumlu katkı sağlayan bu tip uygulamaların bir yandan da insanların özgüvenlerini geliştirmelerine olumlu katkı sağladıklarını söylemek mümkün olacaktır.

Sesli chat sitelerini kullanırken, sosyal olarak sağlanan tüm imkânlardan da faydalanılması gerekmektedir. Yani bir oyuna kafayı takmışsanız ve herhangi bir oyunu oynayarak çok eğleniyor sanız, yeni şampiyonluklar elde etmek için, sesli sohbet siteleri üzerinden yeni oyun arkadaşları edinebilirsiniz. Bir müzik melodisini başkaları ile paylaşmak için de sesli chat sitelerinin ideal ortamlar olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Sesli sohbet siteleri geçmiş yıllardan günümüze kadar oldukça olumlu gelişmelerle birlikte insanların hizmetine sunulmuş, en iyi iletişim kanallarından biri olarak kendisini göstermiştir. Bu nedenle de insanlar için her daim önemli ve değerli bir sistem olarak kalacaktır. Fakat chat teknolojisinin nasıl daha verimli kullanılacağı konusunda bilgiler edinilmesi şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir